خانه / بازاریابی اینترنتی / طرح بازاریابی چیست ؟

طرح بازاریابی چیست ؟

ایجاد طرح بازاریابی خوب همه ابزار و مهارت های لازم برای رسیدن به اهداف فروش شما را فراهم می کند.خدماتی را ارئه دهید که ضعف رقبایتان را پوشش دهد.هر کسی برای کسب و کار نیاز به طرح بازاریابی دارد.

اما بسیاری از کار آفرینان متوجه اهمیت طرح بازاریابی نشده اند. بر خلاف طرح کسب و کار، طرح بازاریابی به برد و حفظ مشتری توجه می کند که این موضوع استراتژیک بوده و شامل ارقام، حقایق و اهداف می شود یک طرح بازاریابی خوب همه ابزار و مهارت های لازم برای رسیدن به اهداف فروش شما را فراهم می کند. چطور می توانید از پیوستگی طرح بازاریابیتان و اینکه همه عناصر فرصت ها و فلسفه کسب و کار را پوشش داده یا نه، اطمینان حاصل نمایید؟

کار را با بررسی عوامل کلیدی که بر بازاریابی محصولات یا خدماتتان تاثیر می گذارد آغاز کنید. بر فرصت ها و مشکلاتی که از مشتری که محصول و خدمات شما در جست و جوی رفع آنهاست، تاکید نماید.
به عنوان مثال:

خدماتی را ارائه دهید که ضعف رقبایتان را پوشش دهد مثلا روشی را ارائه دهید که غذاهای کم چرب پرچرب به نظر برسد.در واقع فرصت ها را از نگاه مشتریانتان بررسی نمایید. به اهداف بازاریابی خودتان نیز توجه نمایید. در چه سطحی از فروش، به نقطه سر به سر نقطه یعنی نقطه ای که فروش شما هزینه هایتان را پوشش می دهد دست می یابید؟

انتظار دارید در چه زمانی به آن نقطه دست یابید؟
برای دسترسی به نقطه عطف بعدی فروش چقدر زمان نیاز است؟

بر رفتار خرید مشتری تمرکز نمایید

چه زمان ، کجا ، چرا و چگونه مصرف کننده محصول یا خدماتی را خریداری می نماید؟

چه نیازی باید برای آنها برآورده شود؟

چه عاملی برای انتخاب محصول یا خدمات برای آنها مهم است؟
به عنوان مثال:

(قیمت ، کیفیت ، ارزش ، مزایا ) احتمالا برای یک مشتری بسیار مشغول ،خدمات دهی خوب و صرفه جویی در وقت ، مهم تر از قیمت آن می باشد.

میزان ارزش هر مشتری برای کسب و کار خود را تعیین کنید

محاسبه هزینه مورد نیاز برای بدست آوردن یک مشتری و محاسبه ارزش بلند مدت آن ، شما را در تصمیم گیری برای انتخاب استراتژی های مناسب بازاریابی، کمک می کند.
به عنوان مثال:

اگر مشتری ارزش بدست آوردن و حفظ شدن را داشته باشد، استراتژی های بازاریابی گران تر فروش مستقیم که رابطه محور هستند نیز توجیه پذیر می شود. اگر در تلاش هستید که شمار زیادی از مشتریان را به دست آورید، استراتژی های کم هزینه تر ، همانند ارسال نامه های متعدد درسیستم ترفیعات فروش می تواند موثر باشد.

برای تعیین ارزش یک مشتری پرسش های زیر را بررسی نمایید

۱. آیا در حال ایجاد کسب و کاری با سرمایه گذاری بلند مدت مانند نشر مجله که سالها کارش ادامه می یابد هستید، یا اینکه کسب و کارتان یک خدمت آنی و یک باره ارائه می نماید.

۲. یا مشتریان، محصولات شما را به عنوان محصولی مصرفی یا سرگرمی نه چندان گران خرید می نمایند ، یا اینکه محصولات شما به عنوان محصولاتی با دوام هستند که فقط گاهی و برای یک عمر زندگی خریداری می شوند؟

۳. آیا نیاز به ایجاد وفاداری با نام تجاریتان دارید یا اینکه محصولات و خدمات شما تنها چیزهایی هستند که نیاز مشتریانتان را برآورده می سازند؟

۴. آیا فرایند خرید محصول یا خدمات شما، رابطه محور است و نیاز به فروش مستقیم دارد ، یا اینکه عملیاتی است و به آسانی با بازاریابی نامه نگاری یا فروش آن لاین نیز سازگار می باشد؟

نتیجه گیری

بر خلاف طرح کسب و کار، طرح بازاریابی به برد و حفظ مشتری توجه می کند این نکته ای است که در قسمت مقدمه هم ذکر کردیم، با استفاده از این طرح شما می توانید بر روی برنامه ریزی های خود تمرکز بیشتری داشته باشید و در جهت پیش برد اهدافتان از آنها استفاده کنید .

درباره ی سعید سعیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *